Historia - fotografia nagrobkowa WiZart

Firma Wizart - Fotoceramik wywodzi się z długoletnich tradycji zawodowego fotografowania naszej rodziny.

W roku 1936 Czesław Nagrodzki otworzył zakład fotograficzny i prowadził go nieprzerwanie (również podczas II wojny światowej) do roku 1950, kiedy to na terenie Polski zaczęły sie organizować państwowe Spółdzielnie Pracy. Ówczesna władza komunistyczna "zaproponowała" Czesławowi w zamian za jego długoletnie doświadczenie i zgromadzony w swoim zakładzie sprzęt fotograficzny stanowisko kierownika modelarni. W późniejszym czasie do pracy w Spółdzielni "ZORZA" docierały kolejne pokolenia naszej rodziny.

W końcu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęła sie przygoda z wykonywaniem fotografii nagrobkowych na porcelanie przez naszą rodzinę, od roku 1975 już jako szef zakładu fotoceramiki. Ówczesne techniki pozwalały na ręczny retusz i ręczne nakładanie farb ceramicznych wypalanych w temperaturze 820 do 850 stopni.

Obecnie Firma Wizart - Fotoceramik przy wykonywaniu zdjęć na porcelanie wykorzystuje najnowocześniejsze techniki retuszu cyfrowego. Jeśli chodzi o uzyskiwanie obrazu, stosujemy techniki komputerowego druku pigmentów ceramicznych oraz cyfrowo sterowanego procesu wypału w ekstremalnie wysokich temperaturach. Metoda ta zapewnia wieloletnią trwałość i odporność wykonanych przez nas fotoceramik na warunki atmosferyczne panujące w naszej szerokości geograficznej. Równolegle stosujemy nadal, już od czterdziestu pięciu lat, ręczne nakładanie obrazu (powłoka kolodionowa). Oczywiście i ta metoda pozwala na wtopienie farb ceramicznych głęboko w szkliwo zapewniając długoletnią trwałość fotografii na porcelanie opierając się m.in. kwaśnym deszczom, słońcu i mrozom.

Głównym celem firmy jest zadowolenie klienta korzystającego z naszych usług.

Robert Przytuła